W sobotę 23 maja Towarzystwo Przyjaciół Radzymina wspólnie z Radzymińskim Ośrodkiem Kultury i Sportu oraz Kołem Polskiego Związku Wędkarskiego, zorganizowało tradycyjny już spływ kajakowy na inaugurację obchodów 106. rocznicy zwycięskiej bitwy z bolszewikami o Radzymin w sierpniu 1920 roku.
W bieżącym roku, ze względu na niski stan wody, spływ odbył się na rzekach Bug i Rządza od Kuligowa do Załubic.
Na starcie spływu prezes Towarzystwa zapoznał uczestników z wydarzeniami, które miały miejsce na tych terenach w pamiętnym sierpniu 1920 roku oraz w czasie ostatniej wojny w lipcu i sierpniu 1944 roku.
Uczestnicy spływu dowiedzieli się o bohaterskim oddziale polskiej jazdy dowodzonej przez por. Józefa Siłę Nowickiego, który pod Kuligowem rozbił oddział bolszewików oraz o akcjach por. Tadeusza Martynowa "Groma", który w lipcu i sierpniu 1944 roku toczył zwycięskie boje z wojskami hitlerowskimi.
Szczególne zainteresowanie zebranych wzbudziła opowieść o epopei polskiego zgrupowania partyzanckiego, które z Puszczy Nalibockiej na Litwie zmierzał przez te tereny na pomoc Powstaniu Warszawskiemu.
Na mecie spływu czekał na uczestników, przygotowany przez Bar "u Basi", poczęstunek, a od Towarzystwa jego publikacje książkowe "Sławni Radzyminiacy i Zasłużeni dla Radzymina".
Komandorem spływu i jego głównym organizatorem był Cezary Wnuk.
W Tłuszczu uczczono pamięć śp. ks. Sylwestra Zycha – kapłana niezłomnego, patrioty i obrońcy wartości chrześcijańskich, który w czasie swojej posługi w Tłuszczu angażował się m.in. w działania na rzecz obecności krzyży w placówkach oświatowych. Za swoją działalność i niezłomną postawę był prześladowany przez władze komunistyczne, a w 1989 roku został zamordowany.
W poniedziałek 19 maja, w rocznicę urodzin kapłana, odbyły się uroczystości upamiętniające jego postawę, odwagę i przywiązanie do wartości, które pozostają ważne także dziś.
Obchody rozpoczęła Msza Święta. Następnie odsłonięto pamiątkową tablicę na kościele parafialnym Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu oraz zasadzono drzewo pamięci ks. Sylwestra Zycha przed Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Tłuszczu.
W Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji otwarto również wystawę dot. księdza Sylwestra Zycha, odbyły się wystąpienia okolicznościowe oraz koncert Pałacowej Akademii Wokalnej pod kierownictwem Karoliny Drewnik.
W uroczystościach upamiętniających tego wyjątkowego kapłana i patriotę uczestniczyli Panowie: Jan Wnuk, Jerzy Berta i Zbigniew Tomczyk.
W dniu 20 maja 2026 roku w Muzeum Bitwy Warszawskiej odbyło się wyjątkowe spotkanie towarzyszące wystawie „Wspomnienie o Generale Józefie Hallerze w zbiorach Mariana Sołobodowskiego”.
W wydarzeniu uczestniczyli członkowie Towarzystwa Przyjaciół Radzymina z Panem Janem Wnukiem oraz Jerzym Bertą, uczniowie radzymińskich szkół wraz z nauczycielami, a także osoby zainteresowane dziejami wojny polsko-bolszewickiej i postacią Generała Józefa Hallera.
Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia historycznego przygotowanego przez historyka - Andrzeja Mejssnera, który przybliżył uczestnikom sylwetkę Generała Hallera, jego zasługi dla odzyskania niepodległości oraz rolę, jaką odegrał w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Następnie głos zabrał Pan Marian Sołobodowski, prezentując swoją wyjątkową kolekcję pamiątek. Opowiadał o kulisach tworzenia zbioru, swojej wieloletniej pasji kolekcjonerskiej oraz historiach związanych z prezentowanymi eksponatami. Szczególnym momentem spotkania było wspólne odsłuchanie archiwalnego głosu Generała Józefa Hallera.
Marian Sołobodowski przekazał również publikację książkową na ręce kierownika Muzeum, wzbogacając tym samym muzealną biblioteczkę.
Na zakończenie spotkania głos zabrał także Prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina – Jan Wnuk, który podkreślił znaczenie pielęgnowania pamięci historycznej, a także zaprosił do udziału w inicjatywach organizowanych przez Towarzystwo.