Portal
 
Ośrodek
Sportu
Biblioteka Publiczna
T. Przyjaciół Radzymina
PZW 19 Radzymin
PZŁ - Koło
Przepiórka
OSP Gm.
Radzymin
UMiG
Radzymin
Powiat Wołomiński
 
 
 
napisz do RPInfo.pl

 ROK ZAŁOŻENIA 1988     IMZ login...
 odwiedzono 215241 razy  
WYDARZENIA - WYCIECZKI (RESET)
Strona: 123..14»  
WŁOCŁAWEK - PERŁA KUJAW 
Elżbieta Bielec
15 maja wyruszyliśmy na wycieczkę do Włocławka, jednego z najstarszych miast w Polsce. Miasto położone nad Wisłą, łączy w sobie bogatą historię, dziedzictwo kulturowe i wyjątkowe znaczenie dla tożsamości narodowej.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od gotyckiej katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Ten imponujący zabytek pochodzi z XVI wieku. Posiada bogate wnętrze z pięknymi witrażami i prawdziwymi perełkami historycznymi.
Pospacerowaliśmy i wypiliśmy dobrą kawę w kawiarni na Bulwarach Marszałka Józefa Piłsudskiego, jednej z najpiękniejszych nadwiślańskich promenad w Polsce. To także jedno z najlepszych miejsc na relaks we Włocławku.
Odwiedziliśmy również sale wystawowe ze słynnym i zachwycającym włocławskim fajansem.
Ogromne wrażenie robi tama na Wiśle. To nie tylko strategiczny punkt hydrotechniczny , ale też lokalny symbol.
Włocławek to również ważne miejsce dla historii najnowszej Polski.
W pobliżu tamy znajduje się pomnik i miejsce pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, upamiętniające tragiczne wydarzenia z czasów PRL.
To miejsce zadumy i refleksji nad trudnymi losami Polski. W hołdzie ks. Jerzemu Popiełuszce zapaliliśmy znicz i zmówiliśmy modlitwę.
Ostatni punkt naszego programu to grill i biesiada przy muzyce.
Deszczyk kropił, ale i tak czuliśmy się w naszym gronie świetnie.
Do następnego wyjazdu.....
NIEDZIELA PALMOWA W SIERPCU 
Elżbieta Bielec
Od kilkunastu lat członkowie Towarzystwa uczestniczą w procesjach Bożego Ciała w różnych Sanktuariach na terenie Polski, a od dwóch lat również w obrzędach Niedzieli Palmowej w miejscach znanych z polskiego folkloru ludowego.
W bieżącym roku byliśmy na uroczystości Niedzieli Palmowej w Skansenie Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Uczestniczyliśmy w procesji z palmami, mogliśmy oceniać ich piękno w konkursie na najładniejsze, podziwiać wyroby sztuki ludowej oraz degustować napoje i jadło ludowej kuchni mazowieckiej.
Pierwsza wiosenna wycieczka była wstępem do bogatego programu wycieczek Towarzystwa w 37 roku naszej działalności.

Jan Wnuk
Zdjęcia wykonali: Elżbieta Jóźwik i Zbigniew Tomczyk.
KULIG - ROZRYWKA DLA DZIECI I DOROSŁYCH 
Elżbieta Bielec
Z kopyta kulig rwie! Skrzypiący śnieg, piękne krajobrazy, mróz szczypiący w policzki i przede wszystkim dobra zabawa.
Duże sanie zaprzężone w konie, pochodnie rozświetlające mrok, śnieg pokrywający wszystko dookoła.
Wcześniej ognisko i pieczone kiełbaski. A potem świetna zabawa z dobrym jadłem, przy gorącym kominku i dobrej muzyce.
W takich cudownych okolicznościach, w Mazowieckim Zaścianku w Grabowie, wieczór spędzili członkowie Towarzystwa Przyjaciół Radzymina.
Strona: 123..14»  
ARTYKUŁY i FELIETONY